Przejdź do głównej zawartości

Nawet najsmutniejszy człowiek może tworzyć najpiękniejsze dzieła - czyli historia życia Piotra Czajkowskiego

Gdy wymawiamy tytuły "Jezioro łabędzie", "Dziadek do orzechów" na myśl przychodzi nam tylko jeden kompozytor, mianowicie - Piotr Czajkowski. 



                          Źródło: https://teatrwielki.pl/fileadmin/media/img/ludzie/kompozytorzy/Piotr_Czajkowski_od_PBN_kwadrat.jpg dostęp 12.01.2023

Piotr Czajkowski (1840-1893) Jest to ostatni wielki przedstawiciel szkoły narodowej rosyjskiej XIX wieku. Czajkowski ukończył konserwatorium w Petersburgu po czym został profesorem teorii muzyki w konserwatorium w Moskwie. Mało kto wie, że pierwotnymi studiami Czajkowskiego było prawo. Ukończył on je i zdobył zawód prawnika. 

Historia życiowa Czajkowskiego nie była usiana różami.  
W wieku 14 lat boleśnie przeżył śmierć matki. Była ona chora na cholerę. W 1854 roku medycyna nie była jeszcze rozwinięta, wierzono więc, że chorą osobę należy umieścić we wrzątku aby wyparzyć z niej zarazki. Tak się stało z matką Czajkowskiego, która na wskutek poparzeń zmarła na oczach niepełnoletniego jeszcze syna. To wydarzenie wywołało prawdopodobnie w młodym Czajkowskim pesymizm oraz depresje. 
Kolejnym fatum jakie spadło na Czajkowskiego był ślub z Antoniną Miliukova. Ich sprzeczność charakteru coraz bardziej zamykała Czajkowskiego w sobie. Zdecydował się on na ślub, gdyż lubił mieć towarzysza, z którym mógłby spędzać czas, któremu mógłby pokazywać swoje utwory. Jednakże w rzeczywistości nie chciał spędzić swojego życia z kobietą gdyż był homoseksualistą. 
Czajkowski jednak miał bliską relacje z jeszcze jedną kobietą - Nadieżą von Meck. Była ona majętną wdową zauroczoną kompozycjami Czajkowskiego. Nie znali się osobiście. Swoją znajomość opierali wyłącznie na korespondencji. W trakcie trwania ich trzynastoletniej znajomości wymienili łącznie 1100 listów. Niedża von Meck wspierała finansowo Czajkowskiego. Gdy ich relacja się urwała Czajkowski popadł w jeszcze większą melancholie. 
Czajkowski zmarł przez wypicie zainfekowanej cholerą wody. Do tej pory muzykolodzy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić czy było to samobójstwo zaaranżowane czy też nie. Istnieją teorie oparte na faktach naukowych, że Czajkowski miał romans z mężczyzną z bliskiego otoczenia cara, dlatego też jego samobójstwo miałoby zostać zaplanowane. 

Czajkowski pomimo zawirowań w sferze prywatnej stworzył dzieła do dziś szczycące się wielką popularnością i uznaniem.

Cechy dzieł Czajkowskiego:

-nawiązanie do nurtu narodowego (muzyki ludowej), twórczość kosmopolityczna
-utwory przepełnione ekspresją i egzaltacją 
-utwory zakorzenione w tradycjach europejskich
-przejrzysta budowa utworu
-klarowna instrumentacja
-programowość
-utwory bogate harmonicznie, nie wykraczające poza system dur-moll
-utwory liryczne, kantylenowe, lekkie i finezyjne

Ideałem Czajkowskiego była twórczość Mozarta. Niejednokrotnie nawiązywał od do niej w swoich dziełach. Kompozytor rzucił nowe spojrzenie na balet, i był nie kwestionowanym mistrzem w tworzeniu tej formy. U czajkowskiego Balet opowiada historie. 

Poniżej zamieszczam Wam fragmenty baletów, które zdecydowanie warte są obejrzenia!

Walc kwiatów z baletu "Dziadek do orzechów"


Taniec małych łabędzi z baletu "Jezioro Łabędzie" 




Jak taki smutny człowiek mógł stworzyć tak radosne i pełne emocji dzieła? Do dziś pewnie będzie to zagadką dla wielu ludzi. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Henryk Wieniawski - Polska perła

 Henryk Wieniawski (1835-1880) jest to jeden z największych wirtuozów i kompozytorów na świecie. Od dziecka było widać jego talent. W wieku 8 lat uczył się w konserwatorium Paryskim, które zakończył 3 lata później. W wieku 13 lat był już koncertującym skrzypkiem i wyruszył w Tournee po Europie. Tournee przyniosło mu sławę międzynarodową i przyczyniło się do aktywności kompozytorskiej Henryka. Dzięki Antoniemu Rubinsteinowi dostał on   trzyletni kontrakt na dworze w Sankt Petersburgu i w tamtejszym teatrze dworskim. Pracował tam aż do 1872 roku jako nauczyciel i muzyk kameralista. Znacząco wpłynął na rozwój Rosyjskiej szkoły wiolonistycznej. Odbył on również wielkie tournee po Ameryce Północnej.                                                                              Źródło W s...

Johannes Brahms

 Johannes Brahms (1833-1897)  to kompozytor, który tworzył w okresie neoklasycznym. Pochodził on z rodziny muzyków. Grał na fortepianie i wiolączeli. W wieku 13 lat zaczął uczyć się kompozycji. W 1853 roku spotkał skrzypka - Juzefa Joahima i to dla niego napisał jedną z najsłynniejszych swoich kompozycji czyli koncert skrzypcowy D-dur. Joahim poznał go z Schumannem, który uznał go za geniusza.                                                    Zdjęcie zaczerpnięte z serwisu Muzykoteka Szkolna:https://muzykotekaszkolna.pl/wiedza/kompozytorzy/brahms-johannes-1833-1897 W 1862 roku Brahms osiedla się w Wiedniu i zdobywa wielką popularność. Zostaje dyrektorem Wiedeńskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki. W 1879 roku Uniwersytet Wrocławski przyznał mu tytuł Honoris Causa.  Cechy twórczość Brahmsa dzielą się na IV filary: - Bachowski kontrapunkt i polif...